top of page

Lobsters are Expensive

Morgan is often intrigued by the lobsters in the seafood aisle. I explained that lobsters are very expensive and that is why we seldom buy them. One day, we saw a customer buying large quantities of lobsters. I asked Morgan, "How much do you think all those lobsters cost?"

Lobsters are Expensive

Conversation Starters

  • What does kg stand for?

  • How much is one kg of lobsters?

  • What is the total weight for the lobsters?

  • How can I figure out the cost for all the lobsters?

Lobsters are Expensive

Connection to Learning 

  1. To understand that kilogram is a unit of measurement for weight.

  2. To apply mathematic reasoning in real life situations.

  3. To make connections between mathematic ideas related to money and weight.


Building Vocabulary

  • Kilogram

  • Cost per kg

Further Discussions

When we browsed through the produce aisle, Morgan noticed that the costs for fruits and vegetables were significantly less than lobsters. I encouraged Morgan to think about the reasons why lobsters are so much more expensive. "Where do lobsters live?"

View Connections

Share your Experience

Thank you for submitting!

bottom of page